Suzuki’de yaprak dökümü! Üç modelin birden fişi çekildi

Suzuki bu yılın sonlarına doğru ilk elektrikli otomobilini tanıtmaya hazırlanıyor. Bu süreç kapsamında kompakt araçlarından bazılarını üretimden kaldıracağını açıkladı. Şirket, 2025 başına kadar model yelpazesini modernize etmeyi planladığını duyurdu.

Suzuki Ignis, Swift Sport ve Jimny iptal edildi

Önümüzdeki yılın başlarında Suzuki Ignis, Swift Sport ve Jimny modelinin fişi çekilecek. Hafif, uygun fiyatlı ve benzinli motorlara sahip olan bu araçlar, şirketin elektrifikasyon sürecinde daha fazla üretilmeyecek. Ancak konsept ürünleri olduğu için yeniden canlanma ihtimali bulunuyor.

Şehir içi kullanım için üretilen Ignis, kompakt yapısıyla dikkat çekiyordu. Swift Sport ise manuel şanzımanı ve savrulabilir yol tutuşuyla uygun fiyatlı hot hatch segmentine hitap ediyordu. Jimny LCV ise küçük off-road yapısıyla arazi-macera severlerin ilgisini çekiyordu.

Bu modellerin ayrılmasıyla, Suzuki’nin birçok pazardaki ürün yelpazesi küçüldü. Bu kapsamda Avrupa’da sadece Swace Estate, Swift, Vitara, S-Cross ve plug-in hybrid Across satışına devam edilecek. Ancak markanın hedefleri arasında 2030’a kadar daha fazla elektrikli model bulunuyor.

Ignis, Swift Sport ve Jimny gibi modellerin ortadan kalkmasıyla birlikte, Suzuki elektrikli araçlarında büyük bir dönüşüm bekleniyor.

Suzuki yakın zamanda S-Cross hibrit SUV ile dikkat çekti. Şerit takip sistemi, trafik işareti tanıma, kör nokta uyarısı, yokuş kalkış desteği ve trafik uyarı sistemi gibi pek çok donanımı beraberinde getiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x