Afganlar Pendik Sahili’nde Eğitim mi Yapıyor? Görüntüler Olay Yarattı!

İstanbul Pendik’te geçtiğimiz günlerde çekilen bir video sosyal medyada gündem olmuştu. Sahilde eğitim yapan bir grubun Afgan olduğu iddia edilmiş ve Ümit Özdağ da paylaşım yaparak tepki göstermişti. Görenlerin akıllarında büyük bir soru işareti bırakan bu görüntülere dair Cumhurbaşkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden yanıt geldi.

İstanbul Pendik Sahili’nde çekilen bu görüntüler sosyal medyada infial yaratmıştı.

Videoyu çeken vatandaşın ‘Afganlar Pendik Sahili’nde askeri eğitim yapıyor’ demesi üzerine videoya tepkiler çoğalmıştı. Bir grup erkeğin başlarında bir kişiyle birlikte eğitim yaptığı görülmüştü.

Viral olan o anlar kameraya böyle yansıdı;

Bu görüntülere sosyal medyadan tepki yağarken Ümit Özdağ’dan da bir paylaşım gelmişti.

Ümit Özdağ, yaptığı sosyal medya paylaşımında ‘İstanbul’da Pendik sahilinde bir grup Afgan’ın askeri eğitim yaptığı videosu paylaşılmıştı. Bu sabah MİT’ten emekli bir arkadaşım bu videoyu şu bilgi ile bana yolladı.’ diyerek aldığı bilgiyi paylaştı.

“Bu Amerikan eğitimidir. Eğitmen her mekikte yerden kalkış için ve tempoyu sağlamak için yukarı anlamında “Up!” der.”

‘Silah eğitiminde de aynı komut kullanılır. Silahı çekip doğrulturken “Up!” komutu verilir.” Cumhuriyet savcılarının bu gruptaki herkesi kapsamlı şekilde sorguya çekmesi şarttır. Vatanımızı ve ailemizi savunacağız.’

Bu paylaşıma bir cevap da Nasuh Mahruki’den geldi. Mahruki, Taksim’den Sabiha Gökçen’e giden 20-25 Afgan’ın olduğunu söyledi.

Bir arkadaşının Taksim’den Sabiha Gökçen’e giden otobüste 20-25 Afgan’ı gördüğünü söyleyen Mahruki, ayrıca otobüs muavinin ‘her sabah böyle’ dediğini de ekledi. Mahruki paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

‘Bir arkadaşım 28 Ağustos 2023 Pazartesi sabahı, 03:30-04:00 sularında, Taksim’den Sabiha Gökçen’e gidecek olan otobüsten, 20-25 kadar Afgan’ın indiğini görmüş. Hepsinde aynı sırt çantası ve son derece disiplinli ve rahat bir şekilde hareket ederek, gece karanlığında, başlarındakinin bildikleri bir yere doğru dümdüz yürüyerek kaybolmuşlar. Otobüsün muavini, her sabah böyle abi, niye şaşıyorsun demiş. Sadece kevgire dönmüş sınırlarımızdan yürüyerek girmiyorlar, aynı zamanda bazı Afganlar uçakla da getiriliyorlar ve ülkemizde bir yerlerde, doğrudan bize karşı olduğu kesin şeytani bir amaç için eğitiliyorlar.Biz hala mal gibi seyrediyoruz.’

Ardından Ümit Özdağ kendi paylaşımına cevap vererek “Bu videoyla ilgili iki bilgi geldi” dedi.

‘Birincisi bunlar Pakistan Deniz Kuvvetleri teknik destek personeli. Tuzla’da ortak bir operasyon için bulunuyorlar. İyi güzelde yabancı bir ordunun askeri Türkiye’de istediği yerde, halka açık alanda eğitim yapabilir mi? İkinci bilgi ise “Bunlar gemiden inmiş, rahatlamak için jimnastik yapanlar”. Savcılar muhtemelen araştırarak gerçeği bulurlar umarım.’

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi ise bu videonun gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Sosyal medyada hesaplarından yapılan açıklamalarda, aşağıdaki ifadelere yer verildi:

‘Sosyal medyada paylaşılan ve basın yayın organlarında habere konu olan, ‘Afganlar Pendik Sahili’nde askeri eğitim yaptı.’ iddiası doğru değildir.

İddiaya konu görüntülerde spor yapan kişilerin, Pakistan Milgem projesi kapsamında inşa edilen BABUR korveti test ve eğitim faaliyetleri için İstanbul Tersanesi Komutanlığında görevli Pakistan DZKK personeli olduğu tespit edilmiştir.’

??

Ancak yapılan bu açıklamalar bazı kullanıcıların kafasında soru işareti oluşmasına sebep oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x